7 dôvodov prečo navštíviť Laos

Ospalá ázijská krajina, kde je život tak neuveriteľne pomalý. Rybárske dediny na brehu Mekongu, starobylé budhistické chrámy, nádherné koloniálne dedičstvo a rozprávková krajina krasového pohoria. Večne sa usmievajúce tváre Laosanov, ktorí sa nikdy nikam neponáhľajú. Snažte sa naladiť na ich nôtu a pomaly si vychutnávať atmosféru magických miest, ktoré Laos ukrýva.

Luang Prabang

Starobylé mesto na Mekongu je pretkané magickou niťou koloniálnej histórie. Ulice sú lemované francúzskymi domami z 19. storočia, niektoré z nich sú krásne upravené a zdobené farebnými fasádami. V priebehu dňa je mesto ospalé a pomalé ako celá krajina, ale večer sa objaví na farebnom trhu a žije s dobrým jedlom a nápojmi až do nočných hodín. Nad všetkým dohliadajú kamenní Buddhovia, dohliadajú na staré chrámy a pagody. Ranní okoloidúci na východ slnka dávajú budhistickým mníchom na hlavnej ulici almužnu. Mnísi chodia pokorne s hlavou nadol a s misami v rukách.

luang prabang

Vang Vieng

Predtým Mecca batôžkárov a centrum najdivokejších laoských večierkov v tropickom raji. Bary, tance a krčmy, kde sa zábava a život nezastavuje cez deň ani v noci. Dnes má Vang Vieng svoju divokú sezónu za sebou, stal sa trochu pokojnejším a zrelším, ale rozhodne nie je nudným. Očaruje vás s krasovým prostredím, jaskyňami, roklinami a množstvom atrakcií. Kto si nepožičal dušu od traktora a neprišiel cez rieku Nam, akoby tu nebol.

vang vieng

Bolaven Plateau

Plošina v južnej časti krajiny priťahuje najmä milovníkov dobrej kávy. Toto je miesto, kde sa pestuje väčšina lahodného nápoja, ktorý Laosi pijú s ľadom a sladeným mliekom. Máte chuť na med z kávového kvetu? Úžasná dobrota, ale Bolaven Plateau očarí nielen voňavou kávou. Prechádzka skutočnou džungľou. Plávanie v bazénoch pod vysokými vodopádmi. Jednoduché dedinky postavené z bambusov a príjemný horský vzduch na vidieku v krajine vyvýšenej tisícky metrov nad vodami Mekongu.

bolaven plateau

Wat Phou

Majestátne kamenné schodisko lemované kvitnúcou pulmeriou vás dovedie do starobylého chrámu. Hindský komplex je o dosť menší ako Khmeroví giganti v susednom Angkor, ale tichá a pokojná atmosféra svätyne pod skalnatými horami osloví každého návštevníka. Chrám je venovaný Bohu Šivovi, vášnivému ochrancovi a ničiteľovi. Symbolizuje ho obrovský kamenný lingam, ktorý má úctu všetkých pobožných hinduistov.

wat phou

4000 ostrovov na Mekongu

Veltok Mekong je 13 najdlhšia rieka sveta, odhadom má dĺžku 4023 kilometrov. Na ceste k oceánu sa potuluje vodopádmi a roklinami, vytvára hranice štátov, živí rybárov v okolitých dedinách a vo vnútrozemí. Na juhu Laosu, na hranici s Kambodžou, je to iné. Mekong kvitne v tisícoch ostrovov vrátane farebných rybárskych člnov. Na väčších ostrovoch to žije na trhoch s rybami, na malých sa kde tu nachádza rybárska chata. Zrazu, ako keď utne, mekongské koryto klesne a voda divoko padá divokými perejami. Po čase sa znova ukľudní, ale to už preteká krajinou Khmerov.

laos

Laovia

Laovia sú leniví, pomalí, nikdy sa nikam nenáhlia a všetci majú veľa času. Možno niekoľko životov. Rušný turista z Európy by nad takouto pracovnou morálkou len potriasol hlavou. A Laovia sa na tom smejú. Veselé výkriky zaprášených detí, večný smiech nakupujúcich na trhovisku a múdry úsmev bezzubej babičky. To všetko je prirodzeným pozadím tohto sveta. Možno vás aspoň trochu inšpiruje.

laos

Lao Lao

Ak nič iného, ​​ryžová "whisky" Lao Lao vás určite očarí. Číra a neochutená verzia 40% alkoholu je k dispozícii za neuveriteľne nízke ceny. V kombinácii s ľadovým mangos šeikom, oblaží telo a myseľ každého cestujúceho. Avšak sú tu varianty aj ďaleko exotickejšie. Lao Lao s ženšenom, Lao Lao s bylinkami z prírody, Lao Lao s jaštermi, hadom, obrím pavúkom a ďalšími. Každý elixír má zaručené magické účinky a údajne uzdravuje každú chorobu. Skúsila som, neoslepla som a teším sa dobrému zdraviu. Tak s chuťou do Laosu!

Chcete sa aj vy vybrať do Laosu? Pozrite si ponuku: http://www.kudrna.cz/zajezd/laos-a-kambodza.html

lao lao