Bangkok: Pouličné jedlo alebo spoznajte tajomstvá thajskej kuchyne

Nataly Tkáčová - 18.1.2015

Bangkoku, hlavnom meste Thajska, existuje mnoho reštaurácií, ktoré Vám na bielom obruse prestrú rozličné jedlá. Avšak oveľa je lepšie prechádzať sa po miestnych uličkách a spoznávať „tajomstvo thajskej kuchyne“. Nájdete tam rovnako chutné jedlá (ba možno aj lepšie) ako v reštauráciách a za zlomok ceny!

Predajcovia predávajú rôzne jedlá či už zo západu alebo aj miestne pochúťky. Ak v tamojšom jazyku nedokážete prečítať názvy jedál, stavte na svoje ostatné zmysly a vyberte si to, čo ulahodí Vášmu zraku, čuchu a napokon aj chuti. A ľahko tak môžete naplniť Váš žalúdok za pár drobných.

Potravinárske stánky sú roztrúsené po celom meste a niektoré z nich sú zoskupené do väčších trhov. Tieto potravinárske stánky sú otvorené po celý deň, zatiaľ čo v reštaurácii sa obvykle môžete najesť iba na raňajky, obed alebo večeru. Aj keď je celkom bežné, že si jedlo zakúpite a ideme s ním preč, niektoré stánky disponujú aj vonkajším posedením, kde si jedlo môžete bez problémov vychutnať.

Druhy jedál:

Rezance kraľujú všetkým thajským jedlám a objavujú sa vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Pad Thai sú vyprážané ryžové rezance podávané s vajcami, rybou omáčkou a výberom zo sójových klíček, kuracím mäsom, krevetami alebo tofu. Toto jedlo je známe pred mnoho ľudí zo západu. Rozdiel je však v tom, že v Thajsku je toto jedlo väčšinou podávané „na sucho“, zatiaľ čo v USA je to presne naopak.

Pad Khee Mao alebo „opité“ rezance je ďalším populárnym rezancovým jedlom. Široké ryžové rezance sú vyprážané so sójovou omáčkou, rybou omáčkou, chilli, bazalkou, cesnakom a niekedy tofu alebo mäsom.

Ryža je ďalším obľúbeným jedlom a potravinárske pulty Vám ponúkajú rôzne druhy. Návštevníci si môžu vybrať z karí alebo zeleniny. Cena je vypočítaná na základe toho, aké množstvo polevy si dáte. Klasickou lacnou voľbou je ryža podávaná s kuracím duseným mäsom známa ako Kaao Mun Kai.

Tom Yum Soup je horúca a kyslá polievka, ktorá je obľúbenou hlavne pre jej výraznú chuť. Je to polievka s príchuťou citrónovej trávy, kaffir lipových listov, rybou omáčkou, limetkovou šťavou a pikantnými chilli papričkami. Polievka je často dochucovaná krevetami, rybami alebo hubami.

Ak máte chuť na klasický šalát s bežnou šalátovou oblohou, v Thajsku niečo také nenájdete. Som Tam je pikantný šalát z drvenej zelenej papáje. Pridáva sa doň palmový cukor, aby sa vyvážila chuť pikantnej chilli a rybacej omáčky. Mnoho predajcov ponúka aj ďalší obľúbený šalát Larbi z rybacej omáčky, kaffir lipových listov a mletého mäsa.

Ak chcete zažiť dobrodružstvo v podobe jedla, potravinárske stánky Vám ponúkajú široké spektrum. Na výber máte celé rady vyprážaného alebo pečeného hmyzu vrátane chrumkavých mravcov, kobyliek a švábov. Tieto chutné zvieratká sú podávané so štipkou soli, korenia a niekedy aj chilli.

Kam ísť:

Najobľúbenejšou časťou v Bangkoku je už tradične staré mesto, hlavne rušná ulica Khao San Road je nevyhnutnou zastávkou na Vašej púti za dobrodružným jedením. Množstvo potravinárskych stánkov nájdete v čínskej štvrti Chinatown. No a legendárne rezance nájdete predovšetkým na Raan Jay Fai na 327 Maha Chai Road. Tak čo, vybrali ste si?:)

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.